seo eğitimi alırken dikkat etmeniz gerekenler

İnternet çağının yeni tutkusu olan “ilk sırada çıkmak”, “daha çok kişiye ulaşmak” mantığının çıkış yolu SEO, arama motorlarının kriterlerine göre hareket etmek ve siteleri ilk sıraya çıkarmak için ortaya çıkmıştır.

Arama Motoru Optimizasyonu olarak adlandırılan SEO’nun tekniklerini ve nasıl yapıldığını kavramak, terimlerini anlamak, kriterlerini öğrenmek için SEO Kursu kapsamında alınan çeşitli dersler vardır. Bu dersleri herkes alabilirken başarılı olanlar sitelerini üst sıralara taşırlar ya da işin uzmanı olarak yeni bir kariyer oluştururlar.

SEO eğitimi alırken kurs araştırması yapanlar ilk olarak fiyat kriterlerini önemserler. Ancak önemli olanın eğitim içeriği olduğunu bilmeleri gerekir. Çünkü günümüzde her dijital ajans SEO eğitimi verdiğini iddia etmektedir. Bu nedenle kurs seçmeden önce ne istediğinizi tam olarak bilmeniz ve iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Seçim yaparken aklınızda bulunması gereken önerilerimiz:

seo eğitimi
seo kursu
seo kursları

Eğitim İçeriklerini İnceleyin!

SEO eğitimi alırken en önemli kriteriniz dolu dolu bir eğitim programı istemek olsun. Eğitimin amacı arama motoru optimizasyonunu nasıl yapacağınızı öğretmek olduğu için kaliteli programlar istemek hakkınız. Bu nedenle optimizasyon yapmayı öğretemeyecek amatörlükte ders programlarından uzak durmalısınız.

Özel ya da grup halinde alacağınız derslerde neler işleneceğini hafta hafta ya da gün gün takip edebilmelisiniz. Birkaç başlıktan oluşan eğitim programlarına kesinlikle kayıt yaptırmayın. SEO Uzmanı olmak istiyorsanız ileri eğitimler ve uygulamalı dersler sunan SEO kursları tercih edin. Doğru metotlarla hazırlanan doyurucu programlar rakiplerinizden farklı olmanızı sağlar.

Sertifika Veren Kursları Seçin!

Araştırmalara göre işe alım süreçlerinde kişilerin uzmanlık alanları ile ilgili diploma ve sertifikaya sahip olmasının işveren kararlarını %80 oranında etkilediği görülüyor. Kurs sonunda sertifika almanız bir nevi eğitiminizi belgeliyor. Her kurs için önerildiği gibi SEO eğitimi için de program bitiminde size sertifika vermeyecek olanları tercih etmeyin.

SEO uzmanı olmak isteyenler için kurs sonunda sertifika almak önemlidir. İş başvurularında kullanılacak olan bu sertifikayı verebilecek kursları tercih etmek gerekir. Kursa katıldığınızı hatta başarılı olduğunuzu belgeleyen eğitimlerden aldığınız verim daha yüksek olacaktır.

Deneyimsiz Kurslara Gitmeyin!

SEO yaklaşık 10 senedir hayatımızda ancak 3 – 4 senedir önemi anlaşıldığı için SEO kursu olarak 5 seneden fazla hizmet vermiş merkez bulamazsınız. Bu nedenle kriterleriniz arasında deneyim aramak da olsun. Deneyimli kursların hem eğitimleri hem de ders içerikleri ile sizi tatmin eder.

Eğitmenlerinizi Araştırın!

SEO eğitimi alırken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de eğitmenleriniz olmalıdır. Ne iş yapıyorlar, hangi üniversiteden mezunlar, hangi firmalarda çalışmışlar, kitapları var mı, SEO hakkında makaleleri var mı, deneyimleri neler gibi soruları hem kendinize hem de kayıt yaptırmayı düşündüğünüz kurs merkezine sormalısınız.

seo dersi
seo kurs
seo dersleri

Uygulama Yapmayan Kurslara Gitmeyin!

SEO uygulanarak öğrenilir. Eğer uzman olarak yetişmek istiyorsanız sizi pratikte eğitecek olanları tercih etmelisiniz. Eğitmenleriniz konuları teorik kısımda bırakacaksa eğitim sonunda uygulamalarda bocalarsınız. Her konudan sonra pratik yapmanıza imkan verecek eğitim merkezlerini seçmelisiniz. Ne kadar çok SEO yaparsanız o kadar hızlı uzmanlaşırsınız.

Kariyer Fırsatları Yaratanları Tercih Edin!

SEO eğitimi alanların çoğunun amacı eğitim sonunda SEO Uzmanı olmaktır. Eğer siz de onlardan biriyseniz program sonunda size kariyer kapılarını açan kursları seçmelisiniz.

Paranızı Sokağa Atmayın!

Elbette kaliteli bir eğitim ucuz olmayacaktır. Ancak SEO kursları da uçuk fiyatlar sunmamalıdır. Uygun ücretler vererek kaliteli eğitim almanız mümkün. Bu nedenle pahalı kurslardan uzak durmanızda yarar var. Önemli olan alacağınız eğitimin niteliği olmalıdır.

Ayrıca doğru kursu seçmeye çalışırken SEO kursu ile ilgili kelimelerde ilk sayfada yer alanları göz önünde bulundurmalısınız. Eğitim merkezlerinin web sitelerinde yaptıkları SEO çalışmaları ile başarılı olmaları size işlerini ne kadar önemsediklerini göstermelidir. Uygulamada başarılı olan kurslar sizi de iyi bir uzman olarak yetiştirirler.